תאונות עבודה - עורך דין דיני עבודה | נזקי גוף | רשלנות רפואית בטיפולי שיניים | משרד עו"ד אסף מורן ושות'
16701
rtl,page-template-default,page,page-id-16701,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.1.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive,elementor-default
 

תאונות עבודה

זכויות נפגעי תאונות עבודה – המדריך המלא

המוסד לביטוח לאומי הינו גוף ממשלתי שמהווה מעין “חברת ביטוח” של כל העובדים במשק. אם חלילה נפגעים עובדים אלה בעבודתם או במשלח-ידם, יכולים נפגעים אלה לתבוע את נזקיהם ולקבל פיצוי כספי.

תאונת עבודה מהי?

חוק המוסד לביטוח לאומי מגדיר תאונת עבודה ככזו שאירעה לעובד במקום העבודה, בדרכו מביתו לעבודה או בדרכו מהעבודה לביתו. גם תאונה שאירעו לעובד במהלך טיול או פעילות מטעם מקום העבודה אך מחוצה לו, תחשב כתאונת עבודה.

יש להדגיש כי אין חובה כי ייגרם לעובד אירוע תאונתי כגון נפילה ממקום גבוה, החלקה או פגיעה בתאונת דרכים – אלא כל פגיעה בגופו ו/או נפשו של העובד נחשבת כתאונת עבודה.

כך תקיפה מינית, השפלות, התעמרות, דיכאון וכו’ שאירעו לעובד בעבודתו – ייחשבו כתאונות עבודה.

ישנו סוג נוסף של תאונות עבודה, שלא אירעו במועד ספציפי, אלא עקב ביצוע פעולה אחת שוב ושוב במשך זמן רב שגרמה לנזק גופני או נפשי. כאן כל פעולה צריכה לגרום לנזק גופני קטן וזעיר, כאשר שילוב כל אותן פגיעות קטנות יוצר נזק משמעותי לנפגע. לסוג זה של תאונת עבודה קוראים מיקרו-טראומה.

מיהו נפגע עבודה?

שכיר, עצמאי או מתנדב שנפגע בתאונת עבודה.

נפגעתי בתאונת עבודה. מה אני עושה עכשיו?

תחילה, עליך להודיע לביטוח לאומי כי אירעה לך תאונת עבודה. ההודעה נעשית באמצעות טופס שניתן להוריד ולהדפיס כאן עליו יש להחתים את המעסיק.

לאחר מכן מוטב כי עורך דין לנזקי גוף וביטוח לאומי ילווה את התהליך מאחר וישנם מגוון טפסים למלא בדייקנות ובמקצועיות, להם יש השפעה ניכרת על גובה הפיצוי שתוכל לקבל.

לאחר מילוי הטפסים הנדרשים ע”י עורך הדין, תקבע לך וועדה רפואית לבחינת מצבך, בסניף המוסד לביטוח לאומי הסמוך לכתובת הרשומה במשרד הפנים.

איך מתקיימת וועדה רפואית במוסד לביטוח לאומי?

וועדה רפואית במוסד לביטוח לאומי הינה בדיקה רפואית של יכולתו של הנפגע לבצע עבודתו בה עבד לפני התאונה. בוועדה נוכחים רופאים מומחים בתחום הפגיעה שנגרמה לנפגע, ואלה יבדקו את הנפגע ויחליטו באשר לחומרת ההגבלה על תפקודו של הנפגע בעבודתו.

בפגיעות רב-מערכתיות או כאלה שצפוי שיפור במצבו של הנפגע, יתקיימו מספר וועדות כאשר האחרונה תסכם את מצבו של הנפגע ותקבע את שיעור ההגבלה על עבודתו.

יש לציין כי המוסד לביטוח לאומי משתמש במילה “נכות” כדי להגדיר את שיעור ההגבלה על תפקודו של הנפגע בעבודתו. אין כל קשר ל”נכה” או “תג נכה” למרות ומדובר באותה המילה.

לפי מה נקבעת הנכות?

המוסד לביטוח לאומי חיבר ספר עב-כרס בו מופיעים כל הליקויים הגופניים והנפשיים לצד אחוזי נכות שיקבל נפגע אשר עונה לתנאים המופיעים ביחס לאותו סעיף ליקוי.

ניתן לומר כי מדובר במעין “מחירון” של המוסד לביטוח לאומי לכל פגיעה שנגרמה לנפגע.

חשוב להדגיש כי לא כל פגיעה מזכה בפיצוי !

בוועדה הרפואית יעריך המומחה על בסיס התנאים שמופיעים בספר הליקויים את מידת הליקוי של הנפגע, ויבחר את סעיף הליקוי שמתאר נאמנה את מצבו התפקודי של הנפגע. במידה וסעיף ליקוי זה מזכה באחוזי נכות, יקבל הנפגע נכות בשיעור זה.

נגרמה לי ירידה בהכנסותיי עקב התאונה. אוכל לקבל על כך פיצוי?

כן! במידה ויתרשם המומחה בוועדה הרפואית כי חומרת הפגיעה שנגרמה לך משפיעה לרעה על יכולת ההשתכרות שלך, באפשרות המומחה לתת לך תוספת של עד מחצית מדרגת הנכות הרפואית שנקבעה לך בהתאם למידת היחסיות של ההשפעה של הפגיעה על כושרך להמשיך ולעבוד באותה עבודה.

אני, עורך דין אסף מורן וצוות משרדי נשמח לעמוד לרשותך וללוות אותך בשלבים השונים לקבלת פיצוי מקסימאלי מהמוסד לביטוח לאומי. אני מזמין אותך ליהנות מהניסיון שצברתי לצד מקצועיות בלתי מתפשרת להוציא לך פיצוי מקסימאלי בזמן מינימאלי ולקבוע עמי פגישה עוד היום.

לייעוץ משפטי מלאו את הפרטים

לייעוץ משפטי מלאו את הפרטים